Van Tatvan Ahlat Turu

Van Tatvan Ahlat Turu

Doğu gezisi düşünenler ve daha önce doğunun güzellikleri, tarihi yapısı ile tanışmamış olanların keyifle katılacağı bir gezi programı da Van Tatvan Ahlat Turu olmaktadır. Van merkezli bu gezi içinde Bitlis ilçeleri Tatvan ve Ahlat'ı da barındırıyor. Bu başlık altında Tatvan ve Ahlat’ın turistik yerlerine değineceğiz.

Tatvan Gezilecek Yerler

Van ile Bitlis Tatvan arasında yaklaşık 137 km mesafe bulunur. Buraya vardığınızda gezebileceğiniz belli başlı yerlere tek tek değinmeye çalışacağız.

Nemrut Krater Gölü

Tatvan’da gezebileceğiniz yerlerin başında Nemrut Krater Gölü geliyor. Söz konusu Krater Gölü’nün bazı eserlerde geçtiği üzre, 1441 yılından günümüze geldiği bilinmektedir.

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı, konum olarak Van Gölü batısında bulunmaktadır ve bu dağ tepesinde Nemrut Gölü yer almaktadır. Bulunduğu yer itibariyle bu göl ön plana çıkmaktadır. Özellikle de yaz mevsiminde yabancı ve yerli turistler tarafından sıcakların başlamasıyla uğrak yeri olmaktadır. Tatvan gezilecek yerler listesinde bu bölgeyi ön plana çıkararak burada doğa ile iç içe bir tatil geçirebilirsiniz.

Van Gölü

Ülkemizdeki en büyük göllerden biri olan Van Gölü'nün bir bölümü Tatvan'da bulunur. Tatvan doğal güzellikler sıralamasında Van Gölü’de yer almaktadır. Bu göl sahip olduğu inanılmaz manzarayla dikkatleri üzerinde toplamakta ve huzurlu bir şekilde vakit geçirme niyetinde olan turistlerin ilk uğradığı mekanlar arasına girmektedir. Bu yüzden Van Tatvan Ahlat turu içinde geçeceğiniz ve memnun ayrılacağınız yerlerden biri de Van Gölü.

Tatvan Kayak Merkezi

Bitlis dört mevsim yerli ve yabancı turistlerin tercih noktalarından biridir. Tatvan kayak merkezi kış aylarında turistlerce çok sık ziyaret edilmektedir. Kayak merkezi Nemrut Dağı eteklerine kurulmuştur ve Kasım aylarıyla birlikte neredeyse Nisan ayına dek kış tatili sezonunu devam ettirmektedir. Bu anlamda mükemmel bir potansiyel taşıyan Tatvan kayak merkezi bir kış tatili için tercih edebilir ve burayı gezilecek yerler listenizin başına ekleyebilirsiniz. Ayrıca buranın çevresinde konaklamak için birçok tesis de bulunmaktadır.

Ahlat Gezilecek Yerler

Ahlat, Van Gölü kıyısında yer alır. Burası hem stratejik konumu hem de doğal güzellikleri ile turistler tarafından çok ilgi çekici bulunur. Ahlat'ta birçok türbe, kümbet, çeşme, hamam, kale ve meşhur Selçuklu döneminden kalma mezarlar ile birlikte bir tane de açık hava müzesi vardır. Bu yüzden bu ilçede gezerken sürekli tarihe yolculuk yaptığınızı hissedeceksiniz.

Ahlat Müzesi

Bilindiği gibi müzeler bir şehrin kültürünü tarihini anlamak konusunda başvurulan en iyi yöntemlerden biri olarak bilinir. Böylelikle gezmiş olduğunuz yerlerde, gördüğünüz her şeyin kimden kaldığını ve ne öneme sahip olduğunu kolaylıkla yorumlayabileceksiniz. Bu sebeple Ahlat'a gittiğinizde ziyaret etmek isteyeceğiniz ilk yer Ahlat Müzesi olmalıdır.

Ahlat Müzesi 4 bölümden meydana gelmektedir. Bu bölümler Fuaye Alanı, Kentsel Bellek Salonu, arkeolojik salon ve bahçe olarak karşımıza çıkar. Bu bölümlerin her birinde farklı dönemlere ait olan eserler sergilenmektedir.

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Ahlat Müzesi; Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığının yanında bulunmaktadır. Mezarlığın bulunduğu bölge oldukça büyük ve etkileyicidir. 210.000 metrekarelik bir bölgeye yayılan ve 9000 tane mezar taşını barındıran bu alan Türk İslam mezarlıkları arasında en büyüğü olmakla birlikte Orhun Abidelerinin de Anadolu'da bulunan temsilcileri kabul edilmektedir. UNESCO Dünya Kültür Mirası geçici listesinde Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığı da bulunmaktadır.

Yukarıda belli başlı gezeceğiniz yerlere değindiğimiz Van Tatvan Ahlat turu sırasında bu il ve ilçelerde gezip hayran kalacağınız daha birçok yer bulunmaktadır.

BLOG YAZILARIMIZ

VAN

Van Doğu Anadolu Turu

Van Doğu Anadolu Turu

Tagged under:
Van Urartu

Van Urartu

Tagged under:
Van Çavuştepe Hoşap Turu

Van Çavuştepe Hoşap Turu

Van Tatvan Ahlat Turu

Van Tatvan Ahlat Turu

Tagged under:
Van Akdamar Turu

Van Akdamar Turu

Tagged under:
Van Doğubeyazıt Turu

Van Doğubeyazıt Turu

Tagged under:

YURTİÇİ TURLARIMIZ Hk.

TOP