Sinop Cezaevi

Sinop Cezaevi

Sinop, Türkiye’nin en kuzeyinde yer almakla beraber aynı zamanda doğal ve kültürel özellikler barındırmaktadır. Bunlardan birisi de Sinop Cezaevi’dir. Her bir noktasında ayrı hüzün bulunan ve Sinop cezaevi, bilinen adıyla Anadolu Alcatraz’ı olarak bilinmektedir. Duvarlarının hüzün nedeniyle çatladığı koridorlarında insanların el izlerinin ve çektiği işkencelerin kalıntılarının bulunduğu Sinop Cezaevi 1999 yılında Adalet Bakanlığı ve Kültür Bakanlığının ortak girişimleri ile müze haline getirilmiştir.

Sosyal medya siteleri üzerinden popüler hale gelen Dark Turizm modeli ile beraber artık Sinop Cezaevi’de en çok gezilen bölgeler arasında yer almaktadır. Sinop Cezaevi’nde bulunan atmosfer hem karanlığın tozlu raflarını aralayabilir hem de yaşanan hadiseler hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz. Sinop Cezevi’nin bir diğer önemli yanı da dizi ve filmlerin burada çekilmesidir. Bu yönüyle de mutlaka gezmeniz gereken alanlar arasında yer alacaktır.

Sinop Cezaevi Tarihi

Sinop Kalesi içerisinde yer alan cezaevinin etrafı denizlerle çevrilidir. Tarihi milattan önce 2000’li yıllara kadar dayanmaktadır. Bu yıllarda Gaskalılar tarafından yaptırılmıştır. Bu bölgenin korunması Romalılar, Bizanslılar, Selçuklu ve Osmanlılar tarafından korunmuştur. 1560 yılından itibaren tersane olarak kullanılmaya başlanmıştır.Birden çok ünlü ismin bulunduğu cezaevinde Sabahattin Ali, Refik Halit Karay, Mustafa Suphi, Kerim Korcan gibi isimler kalmıştır. Eskiden zindan olarak 1860 yılında hapishane olarak kayıtlara geçmiştir.

Sinop Cezaevi Müzesi

Sinop Cezaevi eski tarihine bakacak olursak acı ve karanlıklarla doludur. Eskileri yaşatmak hiç değilse yaşanmışlıklara tanık olmak adına 1990 yılında alınan kararla burası müze haline çevrildi. Acı tarihe geniş bir açıyla bakmak isteyenlerin mutlaka bir kere de olsa gidip gezmesi gereken bu müze de aynı zamanda yazarların şairlerin bırakmış olduğu etkileri de görebilirsiniz. Sabahattin Ali’nin Aldırma Gönü şiirini yazdığı bu müze de daha birçok ünlü ismin de bıraktıklarına tanık olacaksınız.

Günümüzde halen müze olarak kullanılan bu cezaevine giderek odalarını ve işkence yerlerine bakabilirsiniz. Tarihe tanıklık etmek isteyenler tarafından sürekli olarak gidilen ve görülen Sinop cezaevi müzesi gerek işkence odaları, gerekse hücreleri ve koğuşları en çok ziyaret edilen yerler arasında bulunmaktadır. Müze içinde mahkûmların kollarından tutularak sürüklendiği izleri de görebilirsiniz.

Sinop Cezaevi Müzesi Giriş Ücreti

Sinop Cezaevi’nde olaylara tanıklık etmesi açısında oldukça cüzi bir miktar ücret ile giriş yapılarak giriş yapabilirsiniz.

Sinop Cezaevi’ne Nasıl Gidilir?

Sinop Cezevi’ne gitmek isteyenler Sinop Cumhuriyet caddesine gitmek zorundadır. Sinop Cezevi’nin açık adresi Kaleyazısı Mahallesi, Cumhuriyet caddesidir.

Sinop Cezaevi Müzesi Ziyaret Saatleri

Sinop Cezaevi Müzesi’ne gidip orada tarihe tanık olmak isterseniz ziyaret saatlerine de bakmanız gerekir. Böylece giderken herhangi bir olumsuz durumla da karşılaşmamış olursunuz. Sinop Cezaevi yaz döneminde 1 Nisan ile 31 Ekim arasında saat 09.00 ile 19.00 arasında hizmet vermektedir. Kış döneminde ise 31 Ekim ve 1 Nisan tarihleri arasında 08.30 ile 19.00 arasında hizmet vermektedir. Bu tarihler aralığında Sinop Cezaevi Müzesine gidebilir buradaki tarihe tanık olabilirsiniz.

Sinop Gezilecek Yerler

Sinop iline geldiğiniz zaman sadece Sinop Cezaevi değil aynı zamanda Sinop’un dikkat çeken tarihi ve doğal güzelliklerini de ziyaret edebilirsiniz. Tarihi Sinop Cezaevi Sinop Kalesi içinde yer aldığı içinde isteğe bağlı olarak bu kaleyi de görebilirsiniz. Surlar arasında yer alan cezaevinin yanında okçu kuleleri gibi alanlarda mevcuttur. Sinop Etnografya Müzesi de Sinop ilinde yer alan ve Sinop’un kültürü ve geçmişini yansıtan alanlardan biridir. İsteğe bağlı olarak bu alanları da ziyaret edebilirsiniz.

BLOG YAZILARIMIZ

SİNOP & KASTAMONU

YURTİÇİ TURLARIMIZ Hk.

TOP