Şanlıurfa Balıklı Göl

Şanlıurfa Balıklı Göl

Urfa güneydoğu anadolunun en bilinen şehirlerinden bir tanesidir. Tarih boyunca farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Balıklıgöl bu şehrin önemli simgelerinden bir tanesidir. İnanışa göre Balıklıgöl Hazreti İbrahim’in Nemrut’tan kaçıp kurtulduğu yer olarak kabul edilir. Bu sebeple de hem Hristiyanlık hem de İslam açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Rivayete göre Balıklıgöl Hazreti İbrahim’in doğduğu ateşe atılmış olduğu yer olarak bilinir. Balıklıgöl içerisinde bulunan balıklar kutsal kabul edilir. Bu balıklar Hazreti İbrahim’in askerleri olarak rivayet edilir.Peki Balıklıgöl’de gezilecek yerler nelerdir? Bölgenin sevilen geleneksel lezzetler nelerdir? Balıklıgöl hangi mevsimde gezinmelidir? Tüm soruların cevabını Şanlıurfa Balıklıgöl turu gezisinden en iyi verimin alınması için bu başlık altında sizler için cevaplandıracağız.

Balıklıgöl’de Gezilecek Yerler
-----
Hasan Padişah Cami

Balıklıgöl yakınlarında bulunan camiye 15. yüzyılın ikinci yarısında AkkoyunLu devletinin hükümdar olan uzun Hasan tarafından yaptırılmıştır. 1574 yılında Osmanlı sultanı SelimHan döneminde onarılmıştır. Tek şerefli bir minaresi bulunur. Caminin avlusundan geçen su halilürrahman Gölü’nden gelir.

Hz. İbrahim Mağarası

Hazreti İbrahim’in doğduğu mağara olarak bilinen yer halilürrahman ve Aynzeliha göllerinin 100 metre kadar doğusunda da bulunur. Bilinene göre Hz. İbrahim yedi yaşına kadar bu mu arada kalmıştır. Ayrıca mağaradaki suyun şifalı olduğunu ve pek çok hastalığı çözüm sağladığına inanılır.

Bu mu aranın hemen yanında bulunan Mavlid-i Halil Cami Osmanlı devleti tarafından Hazreti İbrahim adına yaptırılmıştır. Her yıl yüzlerce turistik çeken cami yanına 1986’da bir cami daha inşa edilmiştir.

Şanlıurfa Balıklıgöl turu içinde ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Gölbaşı Parkı

Urfa’nın göbeğinde bulunan park şehrin gözde merkezlerinden bir tanesidir. Son derece kalabalık olan park içerisinde Balıklıgöl bulunur.

Halil-ür Rahman Camisi

Cami balıklı gölün hemen yanında yer alır. Halk arasında Döşeme Cami adıyla da bilinir. 504 yılında yapılmıştır. Hz. Meryem adına inşa ettirilmiştir. Meryem Ana kilisesi olarak da kayda geçen bu yer Abbasiler döneminde cami olarak kullanılmaya başlanmıştır. Yapı 1520 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından restore edilmiştir. Evliya Çelebi’nin yazdığı seyahatname eserinde bu camiden İbrahim Halil Tekkesi adıyla bahsedilir.

Şanlıurfa Kalesi

Milat’tan önce 10.000 yılında yapıldığı tahmin edilir. Kalenin hemen yanından çıkarılan Balıklıgöl heykeli Şanlıurfa Müzesi’nde sergilenir. Bu yapı Balıklıgöl havzasının derin tarihini gözler önüne serer. Abbasiler tarafından yaptırılmıştır. Kalenin üç tarafı kaya oyması hendekler ile çevrilmiştir. Bu kale Aynzeliha Tüneli ile Aynzeliha göre arasında bir geçit sağlar.

Gümrük Hanı

Hem tarihi yapıları hem de mimarisi ile ziyaretçilerine son derece otantik bir hava sunar. Gümrük hanı Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaptırılmıştır. Asırlardır canlılığını koruyan bir yapıya sahiptir. Balıklıgöl civarında bulunan Haşimiye meydanında yer alır. 1563 yılında Urfa sancakbeyi tarafından inşa edildiği bilinir. Evliya Çelebi’nin yazmış olduğu Seyahatname‘de Yetmiş Hanı olarak bahsedilir.

İki katlı bir yapıdadır. Urfa taşı kullanılarak yapılan avlusu bölgenin özelliklerini yansıtır. Osmanlı döneminde ticari faaliyetlerin büyük bir bölümü buradan yürütülmüştür. 2001 yılında restore edilmiş olup günümüzde de kullanıma açıktır.

Balıklıgöl’de Ne Yenir?

Bu bölgede yetişmesi sebebiyle özellikle de buğday başta olmak üzere diğer bakliyat ürünleri yemeklerin vazgeçilmeyen malzemeleri arasındadır. Kavurucu sıcaklıklar sebebiyle evlerin teraslarında biber ve salça kurutulur. Salçalar Yemeklerde bolca tüketilir. Bölgenin önemli lezzetleri; ciğer kebabı, patlıcan kebabı, çiğ köfte, Urfa kebabı, baklava ve lahmacun olarak bilinir. Şanlıurfa Balıklıgöl turu gezisinde mutlaka bu lezzetlerin tadına bakılmalıdır.

Balıklıgöl Ne Zaman Gezilmelidir?

Balıklıgöl haziran- eylül arasında en az yağışı alır. Kavurucu sıcaklardan kaçmak için şehir ilkbahar- sonbahar döneminde ziyaret edilmelidir.

BLOG YAZILARIMIZ

YURTİÇİ TURLARIMIZ Hk.

TOP