Kastamnonu Valla Kanyonu Turu

Kastamnonu Valla Kanyonu Turu

Kastamonu ülkemizin güzide kentlerinden birisidir. Hem doğal hem de kültürel özellikleri ile karşımıza çıkan bu kentin en meşhur yanlarından birisi birden fazla kanyonun bulunmasıdır. Doğal veya yapay bu kanyonlar aynı zaman içinde şelaleler nehirler ve müzeler gibi daha birçok doğal ve kültürel özellik barındırmaktadır.

Valla Kanyonu, Pınarbaşı ilçesinin Muratpaşa Köyü’nde yer almaktadır. Yakın zamanlarda turizme aktarılan bu kanyonun aynı zamanda bilinen bir hikayesi vardır. Kastamonu’ya gelen dört üniversite öğrencisi bu bölgede kaybolur. On dört günlük arama kurtarma çalışmalarından sonra Cide ilçesinde bulunmuşlardır.

Öğrenciler bulunurken aynı zamanda Valla Kanyonu da uzmanlar tarafından bulunmuştur. Bu günden sonra mavi ve yeşilin bir arada bulunduğu bir doğal güzellik haline gelmiştir. Kanyon turu boyunca çeşitlik etkinlikler yapabilir doğal güzelliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Kastamonu Valla Turu’nda Neler Yapılır?

Pınarbaşı ilçesinde belediye başkanlığı ve jandarmanın desteği ile bu bölgede çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Etkinliklere başvurmadan önce jandarma üzerinden başvuru yapmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra Valla Kanyonu’nda yapılan Seyir Terası’da önemli yerlerden birisidir. Valla Kanyonu doğa yürüyüşü ve piknik yapabilir aynı zamanda doğayı seyrederek buranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Valla Kanyonu’nda Konaklama Nasıl Olur?

Kanyon bulunduğu alan bakımından dağlık bir alanda yer alır, bundan dolayı kanyon yakınlarında konaklamak için Pınarbaşı ilçesine gidebilirsiniz. Pınarbaşı uygun fiyatlı konaklama genelde uygun fiyatlıdır. Konaklama sırasında yeme içme de eklenir.

Valla Kanyon’una Nasıl Gidilir?

Kastamonu’ya ulaşmak için bazı turlar düzenlenmektedir. Bu turlardan birisi de Kastamonu Valla Kanyon turu diğer turlar Karadeniz turu ve benzeri turlar yolu ile Valla Kanyonu ile gidebilirsiniz. Türkiye’nin her noktasından bu kanyona ulaşmak mümkündür. Kastamonu ilinde 118 km yer alan Muratbaşı Köyü’ne ulaşmanız gerekir. Buraya kadar araçla ulaşabilirsiniz. Muratbaşı Köyünden minibüsler vasıtasıyla Pınarbaşı ilçesine geçiş yapınız. Bu şekilde Valla Kanyonuna ulaştınız demektir. Artık bol oksijen ve yeşilliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Valla Kanyonu’nda Ne Yenir?

Kastamonu’nda yer alan Valla Kanyonunda Kastamonu’nun meşhur yemekleri denenebilir. Bunlar; Islama, Kabalak Dolması, Ispıt ve Mantar’dır. Kastamonu’na gelen herkesin mutlaka denemesi gereken bu kültürel lezzetler restoran ve benzeri yerlerde de bulunabilir.

Valla Kanyonu Seyir Terası

Valla Kanyonu’nda mutlaka ziyaret edilmesi gereken Valla Kanyonu Seyir Terası’dır. Bu seyir terası üzerinden doğal güzellikleri seyredebilirsiniz. Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde bulunan Muratbaşı Köyü’nde bulunan Valla Kanyonu’nu tepeden izlemek için demirden bir seyir terası yapılmıştır. Normal seyir teraslarından daha farklı bir görünüm sunan Valla Seyir Terasında ne yazık ki can güvenliği çok azdır. Bu nedenler terasta gezerken dikkat edilmesi gerekmektedir.

Valla Kanyonu’nda Yürüyüş Yapmak Mümkün Mü?

Kastamonu Valla Kanyonu’nda isteğe bağlı olarak yürüyüş de yapabilirsiniz. Yürüyüş yaparken mutlaka yanınızda bir rehber bulunmalıdır. Rehber için belirli bir tutar ödeyebilir ya da turlar eşliğinde daha az bir miktar ödeyerek Valla Turu’na katılabilirsiniz.

Valla Kanyonu Tehlikeli Mi?

Valla Kanyonu dünyanın en derin ikinci kanyonlarından birisidir. Bunun yanı sıra geçişi en zor kanyonlardan birisi olarak bilinmektedir. 12 kilometre uzunluğunda olan kanyonu, yanınızda profesyonel bir rehberle geçebilirsiniz. Kanyonu gezerken doğal tuzaklarla karşılaşabilirsiniz. Bundan dolayı gezi sırasında bir rehberden yardım alınız.

Valla Kanyonu Giriş Ücreti Ne Kadar?

Valla Kanyonu’na gelenler genelde kanyon giriş ücretini merak etmektedir. Valla Kanyonu giriş ücreti çocuk ve büyükler fark etmeksizin her yaştaki birey için 7 TL’dir. Fiyatlar enflasyon rakamına ve turizm dönemine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

BLOG YAZILARIMIZ

SİNOP & KASTAMONU

YURTİÇİ TURLARIMIZ Hk.

TOP