Kars Erzurum Turu

Kars Erzurum Turu

Bu yazımızda Kars Erzurum turu konusunda bilgi vereceğiz. Kars’ta görülecek yerlere, Erzurum’da gezilecek yerlere değinecek ve buraların tarihi hakkında da meraklılarını aydınlatacağız.
Kış denince akla ilk gelen yerlerden olan Kars ve Erzurum herkesin görüp gezmesi gereken, özellikle kış turizminin vazgeçilmez adresi. Kars ve Erzurum’da nerelere gidilir, nerede konaklanır, ne yenir hepsi bu başlık altında..

Kars Gezilecek Yerler

Kars gezilecek birçok yeri bünyesinde barındıran tarihi bir şehirdir. Her mevsim ayrı bir güzellik sunan bu bölge, özellikle kış aylarında yerli ve yabancı turistlerin uğrak merkezi olmaktadır. Bu yönüyle birlikte Kars’ta gezebileceğiniz yerlerin bir kısmına aşağıda değindik.

Sarıkamış

Sarıkamış, Kars'a yaklaşık 55 km uzaklıktadır. Son dönemlerde burası en gözde kayak merkezlerinden olmuştur. Buranın 12 km civarında ve 2500 rakımlı, 5 etap şekilde tasarlanmış bir pisti vardır. Bu özellikleriyle kış tatili için oldukça ideal olan bu kayak merkezi konaklama imkanlarına da sahiptir. Bunlardan ikisi devlet konuk evidir. Sarıkamış bölgesi Kuzey disiplini, Alp disiplini ve aynı zamanda Tur Kayağı oyunları açısından oldukça uygun bir yapıya sahiptir.

Sarıkamış Katherina Av Köşkü

Sarıkamış ormanlarının içinde yer alan Katherina Av Köşkü 19. yy Baltık mimari örneğidir. Hem yeşillikler içinde harika bir manzaraya sahip olan hem de farklı bir mimari yapı barındıran bu Kışlık Av Köşkü size kendinizi Rusya’da hissettirecektir.

Büyük Katedral (Fethiye Camii)

Büyük Katedral, 19. yüzyıl başlarında inşa edilmiştir. İnşa edildiği dönemde Kars Rus işgali altındadır ve o dönem kilise görevini görmüştür. Kars işgalden kurtulur kurtulmaz bu yapı camiye çevrilmiştir. Camiye çevrildikten sonra ise Fethiye Camii ismini almıştır.

Ani Harabeleri

Kars Erzurum turu sırasında görmeden girmemeniz gereken yerlerin başında geliyor Ani Harabeleri. Burası Kars'a 55 km mesafede, Ermenistan ile Türkiye sınırı arasında bir yerdedir. Binbir kiliseli şehir olarak adlandırılan bölge önemli kalıntılara sahiptir.

Taş Köprü

Taş Köprü, Sukapı Mahallesi ile Kale içi mahallesini ayıran yerde yapılmıştır. Burada Kars çayı akmaktadır. Üç kemerli Taş Köprü, Lala Mustafa Paşa tarafından padişah 3. Murat emriyle yaptırılmıştır. Özellikle fotoğraf severler için burası eşsiz bir tablo sunuyor

Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı, Lala Mustafa Paşa tarafından 1579 senesinde yaptırılmıştır. İki katlı olan bu saray 1918 senesine kadar Hükümet Konağı olarak kullanıldı. Kars’ta yer alan bir diğer saray ise Selçuklular tarafından yaptırılan Selçuklu Sarayı’dır. Sarp bir kayalık üzerinde bulunan bu saraydan günümüze yalnızca birinci katı gelmiştir..

Erzurum Turu

Erzurum yine kış turizmi için eşsiz seçeneklerden biri. Bir yandan turistik açıdan zengin bir potansiyele sahip olan diğer taraftan yemek kültürüyle de ön plana çıkıyor. Özellikle cağ kebabı ilk tercih edilen yöresel lezzetlerden olsa da şalgam dolması, lor dolması, kadayıf dolması da yemeniz önerilir.

Erzurum Kalesi

Erzurum Kalesi ziyaret edeceğiniz yerlerin başında geliyor. Buranın tarihi yaklaşık olarak 2500 sene öncesine kadar, yani Urartular'a kadar dayanıyor. Günümüze kadar ulaşan kale bu şehrin en önemli simgelerinden biri. Erzurum Kalesi iç kale yapımı ise 415 yılında gerçekleşmiştir. Burayı Bizans imparatoru şehrin güvenliğini sağlamak amacıyla yaptırmıştır.

Üç Kümbetler

Üç Kümbetler; 12. yy ile 14. yy tarih aralığında inşa edilmiştir. Anadolu anıt mezar örneklerinin en güzellerinden olan bu kümbetlerin en büyüğünün Emir Saltuk’a ait olduğu biliniyor. Diğer kümbetlerin kime ait olduğu ise bilinmiyor.

Kars Erzurum turu sırasında yukarıda saydığımız tarihi yerler ile birlikte daha birçok turistik yeri ziyaret edilebilirsiniz.

BLOG YAZILARIMIZ

KARS

Kars Sarıkamış

Kars Sarıkamış

Tagged under:
Kars Ani Harabeleri

Kars Ani Harabeleri

Tagged under:
Kars Çıldır Gölü

Kars Çıldır Gölü

Tagged under:
Kars Doğu Ekpresi Turu

Kars Doğu Ekpresi Turu

Tagged under:
Kars Doğu Ekpresi

Kars Doğu Ekpresi

Tagged under:
Kars Erzurum Turu

Kars Erzurum Turu

Tagged under:

YURTİÇİ TURLARIMIZ Hk.

TOP