Hattuşaş Hitit Turu

Hattuşaş Hitit Turu

Tarihte önemli bir yere sahip olan ve birçok kültürü içerisinde barındıran Hattuşaş Hitit için Hattuşaş Hitit Turu oldukça kapsamlıdır. Tur ile birlikte tarihin tüm izlerini ziyaret etmek ve buralarda önemli anılar bırakabilmek mümkündür.  Çorum Boğazköy bölgesinde bulunan Hattuşaş Hitit yüzyıllardır. Önemli bir Merkez olmayı başarmıştır. Hattiler tarafından Hattuş olarak ismini almıştır.  Hitit egemenliğine geçtikten sonra da ismini Hattuşa olarak tarihe kazımıştır.  Yüzyıllardır önemli bir yere sahip olan Hitit Hattuşaş gezisi birçok kişi tarafından yapılır.

Hattuşaş Hitit Turu bölgenin tarih kokan tüm alanlarının gezilebilmesi mümkündür. Tarihi dokusuyla dikkat çeken bir bölge olan Hitit Hattuşaş Çorum’da önemli bir antik kent olarak varlığını sürdürüyor. Farklı sanat ve mimari eserlere yer veren antik kentte birçok farklı yapı bulunuyor. Farklı kültürleri içerisinde bulunduran antik kent yüzyıllardır birçok kültürün başkentliğini yapmış bir bölgedir. Kentin gezilebilecek birçok tarihi alanı bulunuyor.

Hattuşaş Hitit Gezilecek Yerler

Hattuşaş Hitit Turu ile Hitit Hattuşaş’ın birçok yerine gezebilmek mümkündür. Gezilecek yer listesi oldukça kabarık olduğu için bir tur acentesi ile gezmek daha faydalı olacaktır. Tarih ve kültür açısından birçok zenginliği içerisinde barındıran Hitit Hattuşaş’ın için gezilecek birçok böyle bölgesi bulunuyor. Diğer bir adı ile Boğazköy olarak bulunan antik kent kültür turizmi açısından önemli bir yere sahiptir. Burada tarihin ilk anlaşması olan Kadeş Antlaşması yazılı metnini ziyaret edebilirsiniz.

Aynı zamanda Yazılıkaya da en çok ziyaret edilen bölgeler arasında yer alır. Açık Hava Tapınağı olarak bilinen Yazılıkaya her sene binlerce kişinin ziyaretini alıyor.

Hattuşaş Hitit Konaklama

Hattuşaş Hitit Turu ile konaklama ihtiyacının da giderilebilmesi mümkündür konaklama bakımından oldukça zengin olan bölge birçok otel ile konaklama ihtiyacını gideriyor. Oteller yüksek kapasiteli ve kaliteli hizmet anlayışı ile hizmet verdiği için bu otellerde rahat bir şekilde konaklamak mümkün oluyor. Aynı zamanda 5 Yıldızlı otellerde konforlu bir şekilde konaklamak da mümkündür. Yerli ve yabancı birçok misafiri ağırlayan oteller bu bölgede uzun süre vakit geçirmenize fırsat veriyor.

Hattuşaş Hitit Yemek Kültürü

Hitit Turu ile bölge insanının yemek kültürü hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. Hem tarihi açısından önemli bir yere sahip olan Hitit Hattuşaş hem de yemek kültürü açısından dikkatleri çekmeyi başarıyor.  Çorum iline bağlı olan Hitit Hattuşaş farklı yemek kültürlerini içerisinde barındırıyor. Burayı ziyaret eden kullanıcıların lezzet dolu bir yemek listesi ile karşılaşması mümkündür.

Bölgede en meşhur olan yiyecekler arasında nohuttan yapılan sarı leblebi, kömbe haşhaşlı çörek, kara çuval helvası, madımak, çullama, hingel,  yanıç, cızlak gibi farklı yemek çeşitleri yer alıyor. Bölge ziyaret edildiğinde bu lezzetlerin tadına bilmesi mümkündür.  Ülkemizde önemli bir yere sahip olan Hitit Hattuşaş farklı yemek kültürleri ile de ülkemizin en önemli bölgeleri arasında yer alıyor. Hattuşaş Hitit turu ile bölgedeki lezzetli yiyeceklerin tadılabilmesi mümkündür.

Hattuşaş Hitit Hangi Mevsimde Gezilir?

Hattuşaş turu yapılırken hangi mevsimde yapılması gerektiği dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur tarihi açıdan önemli bir yere sahip olan Hitit Hattuşaş bahar aylarında gidilebilecek önemli bir tarihi alandır burada eşsiz bir görünüm sayesinde  harika bir gezi geçirebilmek mümkündür.

Bahar aylarının getirmiş olduğu serinlik ile Hitit Hattuşaş gezisi daha konforlu bir şekilde gerçekleştirilebilir bu aylardan bölge daha güzel bir görünüm elde ettiği için daha çok ziyaretçi sayısı da her yıl oldukça fazladır.

BLOG YAZILARIMIZ

AMASYA & ÇORUM

Giza Tur

Amasya Yalıboyu

Tagged under:
Giza Tur

Çorum Ankara Turu

Tagged under:
Amasya Çorum Turu

Amasya Çorum Turu

Tagged under:
Amasya Tokat Turu

Amasya Tokat Turu

Tagged under:
Hattuşaş Hitit Turu

Hattuşaş Hitit Turu

Tagged under:

YURTİÇİ TURLARIMIZ Hk.

TOP