Amasya Yalıboyu

Amasya Yalıboyu

Kültürel ögeleriyle dikkat çeken kentlerden birisi olan Amasya, her yıl binlerce turistin dikkatini çekmektedir. Özellikle bu bölgede yer alan Amasya Yalıboyu turu, tarihi seven herkesin ziyaret ettiği bölgelerden biridir. Amasya Yalıboyu’ nu eşsiz kılan ögelerden birisi evlerdir. Anadolu’yu en iyi biçimde yakalamak isteyen herkesin ziyaret ettiği bu evler neolitik dönemden günümüze kadar gelebilmiştir. Eşsiz bir şekilde konut mimarisini yansıtan bu ögeler şehrin kendine has olan kültürünü oluşturmaktadır.

Amasya ili içinde yer alan Yalıboyu evleri Türklerin Anadolu’ya ilk ayak bastığı zaman avcılıktan toplayıcılığa geçtiği dönemde geliştirdikleri konut tipleridir. Bugün bile bölgede yer alan hımış yapı tekniği bu bölge mimarisinde çokça kullanılmaktadır. Kültürel bakımdan dikkat çeken bu evler özellikle ahşap kültürünün doğal yapısı nedeniyle uzun ömürlü değildir.

Fakat buna rağmen Amasya Yalıboyu turu çok eski tarihlerden bu yana kültüründen şaşmayarak tarihin ögelerini yansıtmaya devam etmektedir. Hımış biçiminde duran bu evler hem toprak hem de kayadan meydana gelmektedir. Bu yönü ile tarihin odak noktalarından birisidir.

Amasya Yalıboyu Gezilecek Yerler

Amasya şehrine özgü bu tarihi alan kültürünü ve ögelerini en iyi biçimde yansıtmaktadır. Amasya evleri olarak da adlandırılan alan hem sokak dokusu şeklinde yan yana sıralı bir şekilde yapıldı. Konut şeklinde bir bütün olarak görünen bu form haremlik ve selamlık olarak adlandırılır. Birinci kat ile ikinci kat üzerine yapılan bu alana Şahniş adı verilmektedir. Konutlar genel olarak avludan oluşmaktadır. Özellikle haremlik ve selamlık olarak karşımıza çıkan bu konutlarda bahçe ortada yer almaktadır. Bu bahçe içinde ise su kuyusu bulunmaktadır.

Amasya Yalıboyu evleri her açıdan insana tarihi zevki tattıran bir ögedir. Eski kültürel ögeleri ve adetleri görebileceğiniz bu alanda birçok öge bulunmaktadır. Yalıboyu ilçesi olarak adlandırılması ile beraber aynı zamanda Roma Dönemine ait olan kalın sur halinde karşımıza çıkan duvarları üzerine yapılmıştır. Konutlar Yeşilırmak yönüne bakar, bu nedenle bu yerde Yeşilırmak nehrini de ziyaret edebilir, buradaki tarihi alanlara da gidebilirsiniz. Birçok tarihi alana ev sahipliği yapan Yeşilırmak Amasya Yalıboyu evlerini de içine katmaktadır.

Bir diğer gezilecek yer Hazeranlar Konağı olup defterdar Hasan Talat Bey tarafından 1865 yılında yaptırıldı. Hasan Talat Bey’in Amasya ile sürgün olarak gönderilen babası Kimyager Aziz Mahmut Bey tarafından yaptırıldı. Hazeran Hanım ise Talat Bey’in kız kardeşidir. Bundan dolayı konağın ismi Hazeran olarak adlandırılmaktadır. Konak geleneksel Osmanlı mimarisini yansıtmaktadır.

Amasya Yalıboyu Yemekleri

Amasya Yalıboyu evleri kültürel ögelerinin yanı sıra aynı zamanda yemekleri ile dikkatleri çekmektedir. Lezzetli yemekleri ile turistlerin ilgisini çeken Amasya yemekleri içinde Hengel yer almaktadır. Hengel, mantıya benzese de lezzet bakımından mantıdan bir tık daha ötededir.

Aynı zamanda Amasya mantısı olarak da adlandırılan bu lezzet, bu yöreye gelenler tarafından çokça tercih edilmektedir. Bölgesel anlamda dikkat çeken bir diğer lezzet ise Helle Çorbasıdır. Helle Çorbası içerisinde un, pirinç ve tereyağı bulunup et kavurma ortasına atılmaktadır.

Amasya Yalıboyu turu bir diğer lezzet ise Yakasal Böreğidir. Yakasal böreği içinde un ve yumurta bulunup aslında bazlama çeşididir. Birçok kişinin tercih ettiği Amasya Yemekleri Amasya’nın kültürünü en iyi şekilde yansıtmaktadır.

Amasya Yalıboyu Konaklama

Amasya Yalıboyuna gelmek isteyenler aynı zamanda Amasya Yalıboyu konaklama imkanlarını merak etmektedir. Amasya iline yakın olan Yalıboyu hem şehir merkezinde hem de ilçe merkezinde birçok konaklama imkanı sunmaktadır. Otel, apart daire gibi tüm bu konaklama seçeneklerini uygun fiyatlı bir şekilde bulabilirsiniz.

BLOG YAZILARIMIZ

AMASYA & ÇORUM

Giza Tur

Amasya Yalıboyu

Tagged under:
Giza Tur

Çorum Ankara Turu

Tagged under:
Amasya Çorum Turu

Amasya Çorum Turu

Tagged under:
Amasya Tokat Turu

Amasya Tokat Turu

Tagged under:
Hattuşaş Hitit Turu

Hattuşaş Hitit Turu

Tagged under:

YURTİÇİ TURLARIMIZ Hk.

TOP